Jak wyczyścić żelazko

Żelazko to niezbędny sprzęt AGD, którego nie może zabraknąć w domu. Dbając o swój wygląd ważne jest, abyśmy mieli wyprasowane ubrania. Żelazko sprawdzi się także, jeśli chcemy rozprasować zagniecenia na obrusie, pościeli czy firanach. Aby nasze żelazko było zawsze gotowe do użycia- warto zadbać o jego czystość. Mowa tutaj o stopie żelazka, która najczęściej ulega przypaleniu podczas prasowania. Czysta stopa żelazka ma znaczenie, ponieważ zwiększona wydajność strumienia pary poprawia efekty i skraca czas prasowania.

jak wyczyścić zelazko

Jak wyczyścić żelazko: soda oczyszczona, woda i ewentualnie ocet.

Wymieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody, aż do otrzymania pasty, którą nałóż na stopę żelazka. Odczekaj chwilę i zmyj pastę wodą, dziurki parowe można doczyścić patyczkami do uszu. Po wyczyszczeniu żelazka napełnij je wodą i włącz je na parowanie. Poprasuj trochę na nie używanym już ręczniku, żeby sprawdzić czy cała soda została zmyta i żelazko nie brudzi. Jeżeli żelazko jest bardziej zabrudzone sodę można przetrzeć lub spryskać octem spirytusowym

Metoda 2: gazeta

Ułóż gazetę na grubym ręczniku, usuń z żelazka wodę, ustaw temperaturę na maksimum i przejedź kilkakrotnie żelazkiem po gazecie. Nie oparz się i uważaj żeby gazeta się nie zapaliła ?

Metoda 3: aceton

Rozgrzej żelazko, po czym wyłącz je z kontaktu. Kawałek szmatki, wacik lub cokolwiek innego co można nasączyć acetonem zwijamy w kulkę, moczymy w acetonie i pocieramy stopę brudnego żelazka póki jest jeszcze ciepłe. Trzeba to robić kawałek po kawałku, bo aceton szybko odparowuje, warto też otworzyć okno żeby się niepotrzebnie nie nawdychać rozpuszczalnika. Na koniec przetrzeć stopę czystą szmatką.

Metoda 4: dedykowane środki do czyszczenia żelazka

Przeczytaj instrukcję i zgodnie z nią postępuj, zazwyczaj oznacza to wyciśnięcie detergentu na szmatę lub ręcznik, po czym przyciśnięcie do niego rozgrzanego żelazka i wykonywanie standardowych ruchów jak przy prasowaniu. Żelazko powinno być pozbawione wody. Nie zapomnij otworzyć okna.

0 Udostępnień