Jak wyczyścić piekarnik

 

Wszyscy wiemy, że od czasu do czasu należy wyczyścić piekarnik, ale w związku z tym, że nie jest on na widoku robimy to zdecydowanie za rzadko. A przecież czysty piernik wpływa na jakość potraw które w nim przygotowujemy – resztki w brudnym piekarniku mają negatywny wpływ na zapach pieczonego jedzenia. Są trzy sygnały które nam mówią, że należy zabrać się za szorowanie piekarnika: nadmierne dymienie, nieprzyjemny zapach oraz jego stan wizualny. Jak często go myć? To zależy od tego jak intensywnie jest użytkowany. Jeżeli używamy go sporadycznie to wystarczy jedno mycie na rok, natomiast przy intensywnym korzystaniu z pieczenia, powinniśmy czyścić piekarnik przynajmniej raz na trzy miesiące.

Trzy metody czyszczenia piekarnika.

 1. Czyszczenie piekarnika przy pomocy kupionego specjalnego środka. Jest to z pewnością najszybsza i najłatwiejsza opcja i jest szczególnie wskazana w mocno zapuszczonych sytuacjach. Warto wspomnieć, że środki te nie są chemicznie obojętne więc należy pamiętać, żeby się ich nie nawdychać i żeby nie miały kontaktu ze skórą, dlatego pamiętajmy o rękawicach.
 2. Czyszczenie piekarnika za pomocą octu i sody oczyszczonej. To domowa metoda, w której należy pamiętać, że trzeba sobie zarezerwować na nią ok 12 godzin.
 3. Czyszczenie piekarnika za pomocą cytryny i wody. To też domowa metoda i można ją stosować, jednakże sprawdzi się jedynie w sytuacjach kiedy piekarnik jest tylko nieznacznie brudny.

Jak wyczyścić piekarnik środkami ze sklepu.

sposoby na mycie piekrnika

 1. Przeczytać instrukcję na preparacie!
 2. Opróżnić piekarnik: na początek wyjmujemy wszystko ze środka, ruszty i inne kratki też.
 3. Zabezpieczyć okolicę: dobrze jest rozłożyć koło piekarnika stare gazety, folię lub szmaty – będziemy operowali chemikaliami więc nie wiadomo co się stanie z podłogą jak coś nam skapnie
 4. Koniecznie ubrać rękawiczki i otworzyć okno. Osprejować wnętrze piekarnika preparatem, w przypadku piekarników gazowych nie opryskiwać miejsca gnie wydobywa się gaz, a przy piekarnikach elektrycznych nie pryskać na elementy grzewcze.
 5. Odczekać zgodnie z instrukcją, przeważnie od 15 do 30 minut.
 6. Wytrzeć do sucha szmatami lub ręcznikami papierowymi.

Jak wyczyścić piekarnik przy pomocy octu i sody oczyszczonej.

czyszczenie piekarnika sodą oczyszczoną i octem

Co będzie potrzebne: soda oczyszczona, ocet spirytusowy, spryskiwacz, woda, jakiś pędzel tradycyjny lub silikonowy, ręczniki papierowe, szmaty etc.

 1. Opróżnić piekarnik:Wyjąć ruszty, naczynia i wszystko co jest w środku.
 2. Przygotować pastę z sody oczyszczonej:W naczyniu wymieszać pół paczki sody oczyszczonej z kilkoma łyżkami wody aż do uzyskania konsystencji pasty którą bedzie można rozsmarować.
 3. Posmaruj piekarnik pastą: Nałóż pędzlem przygotowaną pastę na całe wnętrze piekarnika unikając elementów grzewczych. 
 4. Czekaj: Tak posmarowany piekarnik zostaw na minimum 12 godzin, możesz też poczekać do następnego dnia.
 5. Wyczyść piekarnik z pasty:po 12 godzinach zetrzyj pastę z sody, możesz pomóc sobie szpatułką do ciasta albo szpachelką malarską.
 6. Spryskaj octem:Ocet spirytusowy wlej do spryskiwacza takiego jak do mycia okien czy opryskiwania kwiatków. Spryskaj wnętrze, resztki sody w połączeniu z octem wejdą w reakcję i utwoży się piana.
 7. Wytrzyj do sucha: wytrzyj do sucha, jeżeli potrzeba możesz powtórzyć etap z octem.
 8. Ponownie załóż ruszty: możesz już włożyć trzymane wcześniej sprzety do piekarnika(tylko najpier wje umyj)

W jaki sposób wyczyścić piekarnik wodą z cytryną

jak wyczyścić piekarnik

Co będzie potrzebne: dwie cytryny, woda, ręczniki papierowe, szmaty etc.

 1. Miskę żaroodporną wypełnić wodą i wkroić do niej dwie cytryny.
 2. Rozgrzać piekarnik do 250 stopni.
 3. Wstawić miskę do środka, najlepiej położyć na ruszcie(kratce) i zostawić ją na godzinę.
 4.  Po godzinie wyłączamy piekarnik, otwieramy drzwiczki i czekamy aż trochę ostygnie
 5.  Kiedy piekarnika można już dotknąć(ale ciągle ciepły) ubierz rękawiczki i wytrzyj powierzchnię piekarnika szmatami lub papierowymi ręcznikami.
2 Udostępnień